Tak trochu LEPKOVÁ strava

15.06.2020

Když jsme před pár lety dostali od homeopatky doporučení omezit lepek u manžela i dcerky, začala jsem v kuchyni objevovat úplně nový svět.

(Možná ten svět znáte a neznamená pro Vás nic nového a možná je to i tak malá inspirace...)

První měsíce byly krušné a dnes bych na to šla úplně jinak, nicméně momentálně se lepku nevyhýbáme (NEMUSÍME!) jen se snažíme jíst potraviny, kde ho není tolik (např. v pšenici může představovat až 80% bílkovinné složky) a nebo ho obsahují v jiné podobě (žito, oves).

O lepku, alias glutenu, a jeho dopadu na naše tělo se rozepisovat nebudu. Existují už hromady knih a je velký rozdíl, pokud máte prokázanou alergii nebo jinou formu intolerance, léčíte se s vážnou nemocí (a je Vám doporučena dieta) nebo chcete svému tělu "JEN" TAK TROCHU ULEVIT jako my.

Nicméně první, po čem jsem tehdy v obchodě sáhla, byly připravené bezlepkové polotovary, které (nemusí) ale často obsahují pšeničný škrob deprotienovaný a spoustu různých příměsí jako např. dextróza, guma guar, kyselina citronová, sójový lecitin, kyselina askorbová apod.

Celostní lékařka mi tehdy se zděšením řekla:

NÉ! Musíte to nahradit JINÝMI SUROVINAMI!

A tak jsem se v tom začala doslova plácat :-)

A KAM JSME DOSPĚLI?

Chleba kupujeme žitný (nebo zkuste z kraje alespoň žitno-pšeničný). Dá se hravě sehnat (nebo trochu náročněji upéct) a ano, člověk si na tu kyselejší chuť chvíli zvyká, ale v klasickém obchodě už často narazíte i na mňamózní žitné housky (uzly) nebo placky.

Krémové polévky a omáčky zahušťuju ideálně vařenou bramborou, žitným chlebem ("patku" si vždycky schovám do mrazáku a pak dám do omáčky a rozmixuju), rýžovou kaší nebo hraškou (v guláši chutná skvěle!).

Těstoviny se dají koupit v různých variantách a jsou chuťově vynikající. K dostání jsou např. kukuřičné, rýžové, fazolové, čočkové, hrachové, ale občas si dáme i "pravé italské" :-).

"Dětská" jídla:

Kaši dětem nedělám krupicovou, ale rýžovou, jáhlovou, ovesnou nebo pohankovou (v kombinaci s rýžovou) a palačinky a lívance připravuju z mouky čirokové, cizrnové, mandlové, kokosové nebo pohankové.

TIP: Když by to vašim ratolestem nechutnalo, nahraďte bílou mouku jen z části (například 1/3). Dodáte tak klasickému jídlu mnohem víc bílkovin, vlákniny, vitamínů i minerálních látek.

A pak je tady pečení!

To je trochu věda a vydalo by to na celý článek :-), nicméně pokud se nechcete strachovat u každého koláče a nemáte energii a čas zavádět v kuchyni něco úplně nového, zkuste ve svých receptech postupně nahradit část bílé mouky moukou přirozeně bezlepkovou - mandlovou, čirokovou, kokosovou, cizrnovou, kukuřičnou, moukou z quinoy, atp.

Těsto bývá většinou sušší a tolik nedrží, proto si můžete pomoct přidáním bramborového nebo kukuřičného škrobu a trochou vody. Uvidíte, že časem klasickou mouku potřebovat nebudete, ale v začátcích se mi hodila ;-)

TIP: Mouky, na jejichž specifičtější chuť jsme si doma museli trochu déle zvykat, byly pohanková a amarantová.

A čím občas hřešíme?

Řízkama od babičky, pizzou a dobrým českým pivem! :-D

Dobrou chuť vám všem a krásný den!



Přikládám inspiraci:

Lívance z mandlové a čirokové mouky

Bio špagety z červených fazolí adzuki s grilovanou sezónní zeleninkou

Hráškovo-mátová kaše s opečeným lososem a solí s příchutí medvědího česneku


Recepty

Jablečný tak trochu lepkový koláč

Suché suroviny:

300g mouky (nejčastěji čirokové + špaldové, dá se i rýžové, mandlové...),

150g třtinového cukru,

2 malé lžičky bezfosfátového kypřícího prášku,

1 malá lžička jedlé sody,

špetka soli.

Tekuté ingredience:

2 vejce,

2 lžíce medu,

¼ hrnku kokosového oleje,

¼ hrnku vlažného mléka

(přidám trochu vody podle konzistence těsta podle typu mouky).

Smíchám obě části a na závěr přidám šťávu z ⅓ citrónu. Navrším jablíčka nebo jiné ovoce a peču 50 min. při 170 stupních (horní/spodní ohřev).

Ať se povede! A když se první koláč s alternativní moukou nepovede, nevzdávejte to. Je to taková trochu hokus pokus alchymie :-).

Děkujeme, žy my - Kristýna Kudelová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky